Jak na vývoj mobilní aplikace

Mobilní aplikace každý z nás určitě zná a využívá nepřeberné množství všech různých druhů a typů aplikací. Zajímá vás, jak vývoj mobilní aplikace pro Android a iOS probíhá? Víte, v jakém programu jsou aplikace vyvíjeny a kdo všechno stojí za jejich tvorbou?

Mobilní aplikace je vytvořena pro mobilní zařízení, jako jsou smartphony a tablety. V posledních letech byl zaznamenán velký boom vývoje mobilních aplikací všeho druhu – od počasí, kalorické kalkulačky, až po dětské chůvičky, nebo zabezpečovací aplikace.

Vývoj aplikací je rozmanité odvětví, ve kterém pracuje velké množství specialistů.

Od prvotní myšlenky k funkční aplikaci

Nápad / myšlenka

V prvé řadě je důležité je důležité specifikovat si nápad, nebo myšlenku na aplikaci. Jasně si ujasnit jaká bude aplikace, čím bude užitečná, jak by aplikace měla vypadat, aby byla přehledná a zároveň uspokojila veškeré potřeby uživatele.Také se stanovuje MVP (= minimum viable product), což znamená produkt, který lze plně použít, ale má nejmenší možnou funkcionalitu. Na tuto aplikaci lze rychle získat zpětnou vazbu od uživatelů a tím zdokonalit vývoj aplikace přesně podle požadavků.

Nápad a myšlenka je nejdůležitější

Nápad a myšlenka je nejdůležitější

Vizualizace

Důležitým bodem je vizualizace, která je základním kamenem pro tvorbu aplikace. Je důležitá nejen pro grafiky v týmu, ale také pro vývojáře a marketing, aby mohli začít zpracovávat aplikaci a další podklady pro aplikaci.

Návrh uživatelského rozhraní pro aplikaci

Návrh uživatelského rozhraní pro aplikaci

Wireframy – grafika

Z vizualizace si již grafik začne tvořit šablony pro uživatelské prostředí, které by mělo být přehledné a jasné. Také by mělo potenciálního uživatele aplikace zaujmout, aby chtěl aplikaci využívat. Grafik také tvoří veškeré pohybové efekty, loga aplikace, tlačítka, a hlavně jednotný styl aplikace (písmo, velikost, barvy atd.)

Wireframe - náhled nového řešení aplikace

Wireframe – náhled nového řešení aplikace

Programování

V tomto kroku nastává jedna z hlavních částí tvorby aplikací, a to její programování a kódování. Je potřeba naprogramovat design, ale také veškeré funkce a aplikaci jako takovou. Programováním to však zdaleka nekončí.

Programování aplikace v HTML kódu

Programování aplikace v HTML kódu

Testování

Aplikace, která je hotová se předává dál na testery, kteří zkouší aplikaci a hledají možné chyby, které by uživatel mohl objevit. Pokud se najdou nějaké chyby, vývojáři aplikaci opraví a testuje se dál.

Testování aplikace

Testování aplikace

Uvedení na trh

Aplikace se nahraje na aplikační markety – Google Play, AppStore, Windows Store. Tím však nekončí její vývoj ani cesta k uživatelům. Protože aplikaci si k uživatelům nenajde cestu sama, musí se marketéři postarat o její propagaci a probuzení zájmu u potenciálních uživatelů. I přes testování aplikace se může objevit nějaká chyba, nebo nefunkčnost aplikace, a proto je stále v kurzu i práce vývojářů, kteří případné nedostatky opravují.

Uvedení na trh a propagace aplikace

Uvedení na trh a propagace aplikace

Pro vývoj aplikací existuje také velké množství technologií, na kterých lze aplikaci kódovat, které jsou rozdílné podle operačního systému zařízení.

Zde můžete vidět, na kterých platformách se dá vyvíjet aplikace:

iOS

Swift, Objective C, Ruby, Xcode

Android

Kotlin, Java, Bash, Android Studio

Windows

C ++, C #, Visual studio

Web

HTML5, PHP, Nette, React, PhpStorm

Backend

Java, Tomcat, Apiary, SQL (MySQL, PostgreSQL), IntelliJ IDEA, WebRTC

Tlačítka pro stažení v App Store, Google Play a Microsoft Store

Tlačítka pro stažení v App Store, Google Play a Microsoft Store

Pokud vás aplikace a jejich vývoj a další softwarové zajímavosti, můžete si přečíst spoustu dalších článků, které v brzké době můžete najít na našem blogu.

Také si můžete vyzkoušet některou z námi vtvořených aplikací: Dětská chůvička Annie Baby Monitor, bezpečnostní systém Home Security, chůvička pro vaše domácí zvíře Dog Monitor, chytrý nákupní košík a skener potravin Tasty, bloker nevyžádaných hovorů Numbo a spousta dalších.

 

Další články

Numbo Call Blocker

Pomáháme proti spamu

Zvoní vám telefon a na displeji vidíte příchozí hovor od neznámého čísla. Po zvednutí se vám volající snaží vnutit výhodnou půjčku, pojištění, změnu dodavatele energií, a nebo vás požádá o… více

Kategorie:

Jak si zabezpečit dům v 21. století

Zabezpečení domova je jedna z velmi důležitých věcí, které by měl udělat každý člověk, který něco vlastní. Ať už je to váš byt, dům, garáž, nebo jen zahradní domek. A to… více

Kategorie:
mobilní aplikace v době covidu

Mobilní aplikace v době covidu

Zajímá vás, kterým aplikacím pandemie pomohla a kterým naopak uškodila? Jak ovlivnila pandemie trh s mobilními aplikacemi?  Čtěte dál! Aktuální situace na trhu s mobilními aplikacemi Trh s mobilními aplikacemi… více

Kategorie:
sociální sítě

Sociální sítě a jejich využití pro marketing mobilních aplikací

Správa sociálních sítí (hlavně pak marketing na sociálních sítích) je buzzword 21. století. Většina z nás má nejspíše účet minimálně na jedné sociální síti, kterou používá k osobním účelům. Tyto… více

Kategorie:

Jak na vývoj mobilní aplikace

Mobilní aplikace každý z nás určitě zná a využívá nepřeberné množství všech různých druhů a typů aplikací. Zajímá vás, jak vývoj mobilní aplikace pro Android a iOS probíhá? Víte, v jakém programu… více

Kategorie: