
Pomáháme proti spamu
Zvoní vám telefon a na displeji vidíte příchozí hovor od neznámého čísla. Po zvednutí se vám volající snaží vnutit výhodnou půjčku, pojištění, změnu dodavatele energií, a nebo vás požádá o… více
Mobilní aplikace každý z nás určitě zná a využívá nepřeberné množství všech různých druhů a typů aplikací. Zajímá vás, jak vývoj mobilní aplikace pro Android a iOS probíhá? Víte, v jakém programu jsou aplikace vyvíjeny a kdo všechno stojí za jejich tvorbou?
Mobilní aplikace je vytvořena pro mobilní zařízení, jako jsou smartphony a tablety. V posledních letech byl zaznamenán velký boom vývoje mobilních aplikací všeho druhu – od počasí, kalorické kalkulačky, až po dětské chůvičky, nebo zabezpečovací aplikace.
Vývoj aplikací je rozmanité odvětví, ve kterém pracuje velké množství specialistů.
V prvé řadě je důležité je důležité specifikovat si nápad, nebo myšlenku na aplikaci. Jasně si ujasnit jaká bude aplikace, čím bude užitečná, jak by aplikace měla vypadat, aby byla přehledná a zároveň uspokojila veškeré potřeby uživatele.Také se stanovuje MVP (= minimum viable product), což znamená produkt, který lze plně použít, ale má nejmenší možnou funkcionalitu. Na tuto aplikaci lze rychle získat zpětnou vazbu od uživatelů a tím zdokonalit vývoj aplikace přesně podle požadavků.
Nápad a myšlenka je nejdůležitější
Důležitým bodem je vizualizace, která je základním kamenem pro tvorbu aplikace. Je důležitá nejen pro grafiky v týmu, ale také pro vývojáře a marketing, aby mohli začít zpracovávat aplikaci a další podklady pro aplikaci.
Návrh uživatelského rozhraní pro aplikaci
Z vizualizace si již grafik začne tvořit šablony pro uživatelské prostředí, které by mělo být přehledné a jasné. Také by mělo potenciálního uživatele aplikace zaujmout, aby chtěl aplikaci využívat. Grafik také tvoří veškeré pohybové efekty, loga aplikace, tlačítka, a hlavně jednotný styl aplikace (písmo, velikost, barvy atd.)
Wireframe – náhled nového řešení aplikace
V tomto kroku nastává jedna z hlavních částí tvorby aplikací, a to její programování a kódování. Je potřeba naprogramovat design, ale také veškeré funkce a aplikaci jako takovou. Programováním to však zdaleka nekončí.
Programování aplikace v HTML kódu
Aplikace, která je hotová se předává dál na testery, kteří zkouší aplikaci a hledají možné chyby, které by uživatel mohl objevit. Pokud se najdou nějaké chyby, vývojáři aplikaci opraví a testuje se dál.
Testování aplikace
Aplikace se nahraje na aplikační markety – Google Play, AppStore, Windows Store. Tím však nekončí její vývoj ani cesta k uživatelům. Protože aplikaci si k uživatelům nenajde cestu sama, musí se marketéři postarat o její propagaci a probuzení zájmu u potenciálních uživatelů. I přes testování aplikace se může objevit nějaká chyba, nebo nefunkčnost aplikace, a proto je stále v kurzu i práce vývojářů, kteří případné nedostatky opravují.
Uvedení na trh a propagace aplikace
Pro vývoj aplikací existuje také velké množství technologií, na kterých lze aplikaci kódovat, které jsou rozdílné podle operačního systému zařízení.
Zde můžete vidět, na kterých platformách se dá vyvíjet aplikace:
Swift, Objective C, Ruby, Xcode
Kotlin, Java, Bash, Android Studio
C ++, C #, Visual studio
HTML5, PHP, Nette, React, PhpStorm
Java, Tomcat, Apiary, SQL (MySQL, PostgreSQL), IntelliJ IDEA, WebRTC
Tlačítka pro stažení v App Store, Google Play a Microsoft Store
Pokud vás aplikace a jejich vývoj a další softwarové zajímavosti, můžete si přečíst spoustu dalších článků, které v brzké době můžete najít na našem blogu.
Také si můžete vyzkoušet některou z námi vtvořených aplikací: Dětská chůvička Annie Baby Monitor, bezpečnostní systém Home Security, chůvička pro vaše domácí zvíře Dog Monitor, chytrý nákupní košík a skener potravin Tasty, bloker nevyžádaných hovorů Numbo a spousta dalších.
Zvoní vám telefon a na displeji vidíte příchozí hovor od neznámého čísla. Po zvednutí se vám volající snaží vnutit výhodnou půjčku, pojištění, změnu dodavatele energií, a nebo vás požádá o… více
Zabezpečení domova je jedna z velmi důležitých věcí, které by měl udělat každý člověk, který něco vlastní. Ať už je to váš byt, dům, garáž, nebo jen zahradní domek. A to… více
Zajímá vás, kterým aplikacím pandemie pomohla a kterým naopak uškodila? Jak ovlivnila pandemie trh s mobilními aplikacemi? Čtěte dál! Aktuální situace na trhu s mobilními aplikacemi Trh s mobilními aplikacemi… více
Správa sociálních sítí (hlavně pak marketing na sociálních sítích) je buzzword 21. století. Většina z nás má nejspíše účet minimálně na jedné sociální síti, kterou používá k osobním účelům. Tyto… více
Mobilní aplikace každý z nás určitě zná a využívá nepřeberné množství všech různých druhů a typů aplikací. Zajímá vás, jak vývoj mobilní aplikace pro Android a iOS probíhá? Víte, v jakém programu… více